Бібліотечний фронт: тримаємо стрій

5 серпня на платформі zoom відбувся науково-практичний семінар «Медичні бібліотеки в умовах війни» за ініціативи Національної наукової медичної бібліотеки України, Наукової бібліотеки Національного медичного університету ім. О. О. Богомольця та Бібліотеки Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького.

У семінарі взяли участь:

Світлана Науменко, завідувачка відділу організаційної та науково-медичної роботи і Світлана Кирій, завідувачка відділу зовнішніх комунікацій та маркетингу Національної наукової медичної бібліотеки України; Оксана Бруй, канд. н. із соціальних комунікацій, директорка Науково-технічної бібліотеки імені Г. І. Денисенка НТУУ «КПІ імені Ігоря Сікорського»; президентка ВГО «Українська бібліотечна асоціація»; Люсьєна Шум, фахівчиня із впровадження культурних інновацій, директорка БФ «Бібліотечна країна»; Ірина Киричок, директорка Наукової бібліотеки Харківського національного медичного університету; Марта Надрага, директорка Бібліотеки Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького; Марія Медведь, директорка бібліотеки Ужгородського національного університету, Людмила Папуша, директорка Наукової бібліотеки Національного медичного університету ім. О. О. Богомольця. З доповідями також виступили представники Рівненської обласної наукової медичної бібліотеки та Наукової бібліотеки Вінницького національного медичного університету ім. Пирогова і розповіли про те, якими були для медичних бібліотек перші 5 місяців війни та ділились своїм досвідом роботи під час воєнного стану.

Учасники науково-практичного семінару були під враженням від виступу директорки Наукової бібліотеки Харківського національного медичного університету Ірини Киричок, яка розповіла про екстремальні умови, у яких діє бібліотека. Працівники понад три місяці жили у метро і дотепер працюють під щоденними обстрілами.

Забезпечуємо освітній і науковий процес

На  основних етапах діяльності Бібліотеки ЛНМУ імені Данила Галицького під час війни зупинилась у своєму виступі Марта Надрага:

- Під час воєнного стану ми працювали у трьох напрямках –  збереження книжкових фондів та документації, волонтерство та організація відновлення повноцінної роботи.

Так, колеги приймали в себе вдома або шукали помешкання для тимчасово переміщених осіб, які рятувались від війни. Допомагали готувати їжу для армії та переселенців, сортували гуманітарну медичну допомогу, плели маскувальні сітки для військових.

В умовах війни зріс інтерес громадян України, переважно російськом овних переселенців, до вивчення й опанування української мови. Наші бібліотекарі долучились до викладання на мовних курсах. Попри все бібліотека продовжувала виконувати свої основні функції, оскільки навчальний процес в Університеті проходив у формі дистанційного навчання.

Задля належного забезпечення освітнього і наукового процесу постійно інформуємо наших студентів та викладачів про безкоштовний доступ до електронних платформ наукової інформації, основними з яких є:

ClinicalKey – база даних клінічних знань для медичних працівників і студентів, яка надає доступ до понад 13 000 провідних повнотекстових довідників і журналів, містить інформацію про лікарські засоби, відеоматеріали, практичні рекомендації.

Complete Anatomy – інтерактивна платформа 3D анатомії, яку використовують фахівці з різних країн для розуміння складних анатомічних структур.

Osmosis – медична освітня платформа, створена для студентів-медиків, лікарів та осіб, що доглядають за пацієнтами. Платформа пропонує користувачам зрозумілий, інформативний і цікавий навчальний контент. Бібліотека Osmosis складається з понад 2-х тисяч відео, які охоплюють патологію, фізіологію, фармакологію та клінічну практику, а також містять відповідні запитання, картки та примітки.

Elsevier Journals пропонує безкоштовний доступ до понад 80 своїх медичних журналів. 

Bentham Science – провідний видавець рецензованої наукової літератури, зокрема понад 130 наукових журналів переважно медичного, фармакологічного, технічного та суспільно-наукового спрямувань. Значна частина журналів видавництва Bentham Science індексуються провідними бібліографічними базами даних.

UpToDate – клінічна повнотекстова база, до створення якої долучилося понад 5700  лікарів з усього світу. Містить повні описи захворювань та методи їх лікування. Вся інформація відповідає критеріям «доказової медицини» Cochrane. Також це допомога в діагностуванні та лікуванні хвороб, пошук за клінічними ознаками, визначення оптимальної стратегії для контролю та профілактики захворювання за 8 500 темами з 21 медичної спеціальності.

ScienceDirect  – одна із найбільших у світі п​овнотекстових баз наукових праць. Належить компанії Elsevier. До бази входить близько 30 000 найменувань книг, підручників, посібників, довідкових, періодичних видань вільного, частково вільного та платного доступу з усіх галузей науки. Матеріали доступні для читання онлайн, також є можливість скачати PDF-версію.

Access Medicine,  Access Surgary,  Access Emergancy Medicine  містять електронні книги; інформацію про засоби діагностики; навчальні матеріали; базу лікарських засобів; мультимедійні презентації; клінічні випадки; приклади комунікації лікаря з пацієнтом.

AMBOSS – ітерактивний ресурс, що надає можливість кожному поглиблювати свої знання в медичній сфері. Платформа включає: бібліотеку, яка містить актуальну інформацію, що базується на доказовій медицині та постійно оновлюється; QBank – базу тестів, розроблених USMLE.

BMJ – компанія-видавець понад 70-ти медичних журналів, у тому числі одного з найцитованіших видань у світі – British Medical Journal.

Реферативні наукометричні:

Web of Science, Scopus
Інші:

DIRECTORY OF OPEN ACCESS JOURNALS — 18 000 журналів

Directory of Open Access Books — 59 000 книг

SpringerOpen — 200+ журналів

WorldScientificOpen Journals — 140+ журналів з регіону Південно-Східної Азії

E-Books Directory — 10685 книг

Free Medical Journals — 3 000+

PubMed Central — 7 000 000+ документів (статті, цифрові проекти, тези та ін.) з медицини та біології від 1700 р. до сьогодні.

Постійно оновлюємо перелік літератури, яка стосується проблем невідкладної військової хірургії, посттравматичного та стресового розладів, психологічної допомоги, на запити працівників кафедр і військових лікарів формуємо тематичні добірки літератури.

Поширюючи звернення щодо засудження російської агресії президентки УБА Оксани Бруй, наша бібліотека зверталась за підтримкою до колег з міжнародних бібліотечних організацій ABDOS, AGMB, EAHIL.

Співпраця триватиме

Під час семінару учасники презентували проєкт «Здорові бібліотеки» задля більшої обізнаності українців зі способами і методами профілактики неінфекційних захворювань. З доповіддю виступила Наталія Гречківська, профпатолог, д. мед. н., президентка ГО «Всеукраїнська асоціація лікарів-профпатологів та лікарів медицини праці», професорка НМУ ім. О. О. Богомольця. А про роботу Центру громадського здоров’я у цьому напрямку розповіла Наталія Гриб, фахівчиня з поведінкових факторів ризику.

До слова, саме для участі у цьому семінарі до Бібліотеки ЛНМУ завітала Людмила Папуша, яка також зустрілася з нашим колективом, розповіла про видавничу діяльність своєї бібліотеки, подарувала нові Бібліографічні покажчики  і поділилася планами на майбутнє.

Певна річ, у рамках однієї зустрічі отримати відповіді на усі актуальні питання було неможливо, тож співпраця бібліотек буде продовжуватися.

Безумовно, зустріч бібліотекарів з різних регіонів України була і цікавою, і корисною водночас, адже, на жаль, проблеми, які принесла війна, є для нас спільними. Тому спільно намагатимемося їх і долати.